Tym razem zawędrowaliśmy do CSW w Toruniu, gdzie w ramach trwającego tam Festiwalu Wzornictwa i Architektury „Tormiar” zorganizowano wystawę „Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia Rzut 1935-1996.”

„Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia Rzut 1935-1996”

Początki Spółdzielni to rok 1935. Założona z inicjatywy grupy znajomych artystów działała początkowo w Gdyni.
W okresie powojennym z inicjatywy Józefa Kozłowskiego wznowiła działalność w Toruniu.
„Rzut” rozpoczął swoją działalność od produkcji galanterii drewnianej i zabawek.
Następnym krokiem była produkcja ceramiki biskwitowej i szkliwionej. Spółdzielnia specjalizowała się także w produkcji naczyń wzorowanych na ceramice wykopaliskowej.
Drugim trzonem produkcji „Rzutu” było meblarstwo i projektowanie wnętrz. W początkach lat 60. nastąpiła zmiana asortymentu – z mebli sklepowych i klubowych przestawiono się na projektowanie i produkcję mebli do mieszkań. Wyrób mebli przebiegał m.in. pod autorskim nadzorem profesora Czesława Knothe. Wiele z produkowanych mebli, zwłaszcza stylizowanych na ludowe, było eksportowanych.
Po przejęciu Spółdzielni Jedność Robotnicza w 1975 roku ważnym działem produkcji stały się tkaniny.
Spółdzielnia działała do połowy lat 90., kiedy po prywatyzacji nowoczesne zakłady produkcyjne przebudowano na salon samochodowy, a dorobek Spółdzielni rozproszono.
Wystawa, którą odwiedziliśmy jest retrospektywnym przeglądem wszystkich pionów produkcji „Rzutu” – począwszy od ceramiki, przez tkaniny, aż po meble.
Ciekawostką jest firmowe archiwum, które udało się odnaleźć kuratorom wystawy podczas zbierania materiałów. Przez 20 lat przeleżało zapomniane na strychu serwisu samochodowego w jednym z pozakładowych budynków.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy. Jest naprawdę profesjonalnie przygotowana. Zaryzykowalibyśmy nawet stwierdzenie, że warto specjalnie jechać do Torunia, żeby ją zwiedzić.

Wystawa trwa od 13 czerwca do 18 października 2015 r. w CSW w Toruniu (ul. Wały Gen. Sikorskiego 13).
Kuratorzy: Marta Kołacz i Cezary Lisowski
Strona wystawy