Kontynuujemy temat spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze.
Tym razem odwiedziliśmy retrospektywną wystawę prac Bolesława Książka na zamku w Dębnie.
Bolesław Książek to bez wątpienia jeden z najbardziej cenionych ceramików polskich tworzących w 2. połowie XX wieku. Podczas wojny studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule (d. Państwowa Szkoła Przemysłu Artystycznego). Potem kilka lat przebywał w Pekinie, gdzie zgłębiał tajniki pracy chińskich ceramików. Od 1951 r. pełnił funkcję kierownika artystycznego spółdzielni „Kamionka” w Łysej Górze. Zajmował się projektowaniem zarówno form, jak i dekoracji produkowanych tam naczyń. Przełomem w artystycznej karierze artysty i rozwoju „Kamionki” był rok 1960, kiedy do produkcji wprowadzono okładziny ceramiczne do zastosowań dekoracyjnych w architekturze.
Jego prace brały udział w 60. wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Poza tym miał 30 indywidualnych wystaw w kraju i 19 za granicą. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień.
Po odejściu z „Kamionki” w 1971 r. założył własną pracownię ceramiczną w Łysej Górze, gdzie wykonywał przede wszystkim ceramiczne obrazy, dekorowane reliefami pokrytymi żywymi zestawami szkliw.
Ekspozycja robi wrażenie i ze szczerym sumieniem możemy polecić jej zwiedzenie. Nam chyba najbardziej podobały się oryginalne projekty dekoracji, własnoręcznie wykonane przez Bolesława Książka.

Wystawa trwa od 9.08 do 5.10.2015 r., a zwiedziliśmy ją w trakcie wizyty studyjnej zorganizowanej w ramach projektu Koalicja Kulturotwórców przez Kulturhauz z Torunia we współpracy z Festiwalem Architekury i Wzornictwa TORMIAR.